Pośrodku rynku w Zakroczymiu stoi bardzo nietypowy pomnik. W cokole wymurowanym z kamieni obsadzono kratownicowy słup, a na nim konstrukcję przypominającą uliczne latarnie gazowe. Na ściankach latarni umieszczono herby Zakroczymia i ziemi zakroczymskiej oraz awers i rewers gwiazdy podobnej do odznak amerykańskich szeryfów.
W czasie powstania listopadowego Zakroczym był po upadku Warszawy ostatnią siedzibą sejmu i rządu Królestwa Polskiego. W dniach 8-20 września 1831 r. w refektarzu miejscowego klasztoru kapucynów obradowali posłowie. Jedną z podjętych wówczas uchwał zatwierdzono odznaczenie "za wytrwałość w powstaniu narodowem" nazwane Gwiazdą Wytrwałości. Zaprojektował ją Joachim Lelewel, historyk, minister Rządu Narodowego. To jej wizerunki widnieją na pomniku-latarni na zakroczymskim rynku.
Mimo że odznaczeniu zamierzano nadać wysoką rangę, nie zdążyło utrwalić się w świadomości Polaków. Powstanie upadło, członkowie rządu udali się na emigrację, Gwiazdy Wytrwałości nie otrzymał żaden z walczących. W 1881 r. Muzeum Narodowe w Rapperswilu nadało odznaczenie zaledwie kilku żyjącym weteranom.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła mazowieckie