Według niepisanych przekazów barokowy pałac w Dąbroszynie (1680-1690) wybudowany został za bogate łupy, które marszałek von Schlöning zdobył na Turkach pod Wiedniem. Nad Wartę przywędrowały z nim również branki - dwie nadobne Turczynki. Jedna z nich - Fatima, późniejsza Maria Anna von Spiegel, była metresą polskiego króla Augusta II Mocnego. Romantyczny pałac i park w Dąbroszynie był w 1731 r. miejscem romansu 19-letniego księcia Fryderyka, przyszłego króla Prus - Fryderyka II Wielkiego, z Eleonorą von Wretsch, żoną dziedzica Dąbroszyna.
Park pałacowy, podzielony dziś drogą Kostrzyn - Gorzów na część dolną i górną, był nie tylko widownią niezwykłych romansów, ale także miejscem niecodziennych widowisk. W głębokim wąwozie w parku górnym pod koniec XVIII w. dokonano spektakularnego odsłonięcia obelisku na cześć brata Fryderyka II - księcia Henryka Pruskiego. Uroczystość uatrakcyjniono wystawieniem spektaklu teatralnego odtwarzającego bohaterskie sforsowanie czeskiej przełęczy Gabel przez księcia Henryka. Przedstawienie historyczne, które odbywało się m.in. na wiszącym nad wąwozem Diabelskim Moście, podziwiane było również przez licznie zgromadzonych mieszkańców okolicznych wsi.
Dąbroszyński pałac to ciekawe miejsce. Znajdujące się w otoczeniu dzisiaj neogotyckiego pałacu pomniki, rzeźby i pawilony były niemymi świadkami niezwykle romantycznych dziejów tej magnackiej siedziby.