W Bogdańcu, w zabytkowym szachulcowym budynku młyna z 1826 r. mieści się Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej - oddział Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Siedziba muzeum poniekąd zdeterminowała charakter zbiorów. Przede wszystkim są tu przedmioty służące do mielenia zbóż. Najstarsze żarna mają ok. 3 tys. lat, ale równie ciekawą atrakcją są żarna rotacyjne, które do Bogdańca przywędrowały po wojnie wraz z osadnikami z Tarnopolskiego.
Od ponad 10 lat w muzeum podziwiać można imponujący zbiór młynków do kawy. Jest to depozyt państwa Grażyny i Waldemara Wasiluków. Najstarsze młynki pochodzą z XIX w. W kolekcji znajdują się zarówno duże młynki sklepowe wprawiane w ruch kołami zamachowymi, jak też małe domowe na korbkę. Na szczególną uwagę zasługuje sporych rozmiarów młynek wyprodukowany na początku XX w. przez firmę... Peugeot.
W młynie można ponadto zobaczyć ekspozycję "Mieszkanie młynarza". W budynku gospodarczym stojącym w pobliżu zgromadzono nieużywane już narzędzia rolnicze, a w wozowni zainscenizowano kuźnię, magle i gręplarnię. Muzeum prowadzi pokazy pieczenia chleba i ubijania masła. Zwiedzać je można codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00-17.00.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła lubuskie