Są aż trzy – Morenowy Las (dawniej Bogdaniec I) (20,83 ha), Bogdanieckie Grądy (dawniej Bogdaniec II) (39,66 ha) i Dębowa Góra (dawniej Bogdaniec III) (12,23 ha), a każdy niezwykle malowniczy. Mimo że położone są na nizinie, gwarantują spacer po niezwykle urozmaiconym, pagórkowatym terenie. Krawędź doliny Warty potrafi zaskoczyć głęboko wciętymi w morenowe wzgórza wąwozami. Przeważa tu drzewostan liściasty, więc jesień jest bajecznie kolorowa. „Płonące” buki i cudnie wybarwione modrzewie na długo pozostają w pamięci. Można tu znaleźć grupy prawie 200-letnich, prostych jak strzelił dębów, których wysokość sięga 30-35 m. Okazy pomnikowe osiągają nawet 40 m.
Morenowy Las to właśnie ta przepiękna dąbrowa z domieszką buka i grabu porastająca silnie sfałdowany teren.
Bogdanieckie Grądy chronią obszar grądu, czyli wielogatunkowego lasu mieszanego z przebogatym podszytem (w tym wypadku jest to grąd bukowo-dębowy z domieszką modrzewia, świerku, daglezji i in.).
Natomiast Dębowa Góra chroni głównie buczynę pomorską.
Dwa pierwsze powstały w 1974 r., trzeci - i wcale nie ostatni – utworzono w 1995 r. W 2000 r. pojawił się w pobliżu kolejny rezerwat – Bogdanieckie Cisy. Wprawdzie przeważają w nim stuletnie sosny przemieszane z bukiem i brzozą, ale populacja cisów jest naprawdę imponująca. Najprawdopodobniej rozsiały się same - korzystając z pomocy ptaków - z nasion kilku krewów posadzonych przy niezbyt odległym dworku. Inwentaryzacja przyrodnicza, wykonana przez prof. Stanisława Króla w roku 1998, wykazała 2056 szt. cisów, w tym 173 o pokroju drzewiastym.
Z rezerwatu Dębowa Góra (wejście zlokalizowano ok. 500 m od siedziby Nadleśnictwa) wiedzie leśna ścieżka dydaktyczna o długości 4 km prosto do Muzeum Techniki i Budownictwa Wiejskiego w Bogdańcu (popularne „Młynki we młynie”) oraz dalej - w dolinę Potoku Bogdanka.