Budynek dawnego kościoła ewangelickiego położony jest przy ul. Generała Kościuszki, a został zbudowany w stylu neogotyku w latach 1872-73. Bryła dawnej świątyni nie należy do jakichś nadzwyczajnych pod względem architektonicznym, choć spoglądając na jej wielkość, parafia ewangelicka w Białej mogła należeć nawet do dużych.
Budynek jest murowany z cegły pełnej, otynkowany, przekryty dachem dwupołaciowym pokrytym blachą koloru czerwonego, zbudowany na planie prostokąta, przypuszczalnie jednonawowy. Bryła zamknięta jest częścią murowaną, być może absydą zbudowaną na planie zbliżonym do prostokąta, przekryta dachem o trzech połaciach pokrytym współczesną dachówką ceramiczną typu “karpiówka”.
Elewacja frontowa od ul. Generała Kościuszki należy do najbardziej zdobionych ze wszystkich elewacji, ale mimo wszystko bardzo skromnie. Otwór wejściowy zamknięto ostrym łukiem, w nim osadzono dwuskrzydłowe drzwi typu zbliżonego do “listwowego”. Jednocześnie otwór wejściowy objęto w lekko wystający przed lico muru “ryzalit” zakończony po bokach dwoma niskimi “sterczynami”, a na środku czymś w rodzaju małej, ażurowej “dzwonnicy” zwieńczonej metalowym krzyżem. Możliwe, że we wspomnianej “dzwonnicy” wisiał jeszcze w latach II wojny światowej mały dzwonek, który być może został skonfiskowany na cele wojenne...
Na pierwszej kondygnacji elewacji frontowej i bocznych widoczne są niewysokie okienka zakończone płasko i lekko wygiętymi łukami. W elewacjach frontowej jak i bocznych, na drugiej kondygnacji widoczne są wysokie, chociaż niestrzeliste okna zakończone ostrymi łukami, podobnie jak otwory okienne, które posiadają jakby podwójnie ostre łuki.
Jak wygląda aktualnie wnętrze dawnego kościoła ewangelickiego, tego w chwili obecnej nie wiadomo, gdyż znajduje się tam miejska stolarnia, ale z zapowiedzi miasta wynika, iż w przyszłości budynek dawnego kościoła ma zostać przywrócony do swego pierwotnego przeznaczenia.