Wśród wielu radomskich galerii jedna zasługuje na szczególną uwagę. To Galeria Dziedzictwa Kulturowego. Jej założycielami i opiekunami są osoby zrzeszone w Społecznym Komitecie Ratowania Zabytków Radomia. Największą atrakcją galerii jest makieta historycznego centrum Radomia w skali 1: 500. Znajduje się na niej 1726 budynków, 113 ulic, placów i skwerów, 9 kościołów i 10 pomników. Autorami makiety są Tadeusz Derlatka i Aleksander Sawicki. Na ścianach galerii wiszą współcześnie namalowane obrazy poświęcone historii miasta, przedstawiające m.in. tzw. Miasto Kazimierzowskie oraz uchwalenie w Radomiu konstytucji Nihil Novi w 1505 r. Sporo miejsca zajmują fotografie radomskich polichromii z adresami domów, w których można je obejrzeć.
Niedawno zbiory powiększyły się o wyroby radomskich fabryk. W zasobach jest kilkadziesiąt różnego rodzaju telefonów produkowanych w mieście - przed wojną w zakładach szwedzkiego Ericssona, a po wojnie w Radomskiej Wytwórni Telefonów. Nosiły wdzięczne nazwy: Aster, Bratek, Tulipan, Frezja, Hiacynt, Irys, Mak itp. Telefony społecznie zebrali internauci. Ciekawe są też eksponaty związane z historią radomskiej Fabryki Broni: produkowane przed wojną rowery - cywilny i wojskowy, jedna z pierwszych maszyn do szycia, maszyna do pisania i broń. Galeria jest też właścicielem zabytkowych krzeseł z radomskiej fabryki mebli giętych.
Twórcy galerii poszukują także przedmiotów związanych z przemysłem skórzanym i obuwniczym, swego czasu bardzo ważnym dla miasta: butów z firm Radoskór, Ema i Sofix. Szkoda tylko, że w dwóch pomieszczeniach galerii nie wszystko można wyeksponować.
Galeria Dziedzictwa Kulturowego mieści się w zabytkowym budynku Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53. Czynna jest w dni robocze w godz. 10.00-13.00, tel. 048 362 07 46.