Jeden z najcenniejszych zabytków Radomia, klasycystyczny, o charakterze pałacowym. Wybudowany został w 1827 r. według projektu Antonio Corazziego z przeznaczeniem na siedzibę władz Komisji Województwa Sandomierskiego. Sale gmachu były również wykorzystywane do prezentacji zbiorów muzealnych. Pierwsze, romantyczne muzeum urządził tu Edward Białoskórski, gubernator w latach 1845-1856. Znalazły się w nim zbiory paleontologiczne, geologiczne, ornitologiczne, zoologiczne oraz obrazy między innymi P. Rubensa: "Obrzezanie Jezusa - szkic do wielkiego obrazu" i Rembrandta "Kobieta przy jedzeniu".
W 1923 r. ulokowano tu Muzeum PTK, powstałe ze zbiorów podarowanych miastu przez ks. Jana Wiśniewskiego. Muzeum działało tu do 1925 r. Podczas I wojny światowej gmach wykorzystywany był przez władze austriackie. Po 1918 r. stanowił siedzibę władz starostwa. Gościli w nim między innymi: prezydent RP Ignacy Mościcki i Marszałek Józef Piłsudski. Podczas II wojny światowej obiekt zajęty został przez okupacyjne władze niemieckie dystryktu radomskiego, stąd często gościł tu Hans Frank. W latach 1938-1942 dobudowano tylne skrzydło, a władze niemieckie wzniosły nowy front od strony ul. M. Curie Skłodowskiej. W 1966 r. wykonano salę koncertową według proj. Eugeniusza Szparkowskiego. Po wojnie był siedzibą władz miejskich i wojewódzkich. Obecnie mają tu swoje siedziby delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urząd Miejski.
Po wojnie był siedzibą władz miejskich i wojewódzkich. Obecnie mają tu swoje siedziby delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urząd Miejski, natomiast sala koncertowa w 2008 r. została oddana w zarząd Radomskiej Orkiestrze Kameralnej. W gmachu mieści się również Galeria Dziedzictwa Kulturowego założona przez Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Znajdują się w niej m.in. obrazy poświęcone historii miasta, fotografie osób zasłużonych dla Radomia, fotokopie ważnych dokumentów, ryciny, plany a także wyroby radomskich fabryk. Jednak największą atrakcją galerii jest makieta historycznego centrum Radomia w skali 1: 500.