W cieniu 600 jaskiń
Najmniejszy w Polsce – Ojcowski Park Narodowy, leżący w strefie podmiejskiej Krakowa, bardzo licznie odwiedzają turyści. W dwóch krasowych dolinach Prądnika i Sąspówki oraz w ich najbliższym otoczeniu natura „zgromadziła” prawdziwe cuda. Są to małe wąwozy z tarasami, stożkami napływowymi i usypiskowymi, z różnorodnymi formami skalnymi w postaci, iglic, maczug czy bram, a na jurajskiej wierzchowinie fantazyjne ostańce skalne. Trzeba uwzględnić jeszcze około 600 jaskiń, z których do zwiedzania udostępniono tylko Łokietka i Ciemną. Jaskinie były wykorzystywane przez człowieka prehistorycznego i jego ślady bytowania znaleziono między innymi w Jaskini Ciemnej.
Niezwykle zróżnicowanej rzeźbie towarzyszą zmienne warunki mikroklimatu zależne od ekspozycji, deniwelacji terenu oraz stopnia pokrycia przez szatę roślinną. Klimat parku ma wiele cech klimatu górskiego. Wszystkie te czynniki oraz przeszłość geologiczna wpłynęły na wielką różnorodność roślin ustępującą bogactwem jedynie Tatrom i Pieninom. Rośnie tu ok. 1000 gatunków roślin naczyniowych, w tym relikty, jak np. róża alpejska, ułudka leśna czy obrazki plamiste. Brak natomiast roślin rosnących wyłącznie na danym terenie, chociaż do niedawna uważano za taką brzozę ojcowską, rosnącą też m.in. w Skandynawii. Większą część obszaru parku porastają lasy.
W parku i okolicy występuje 17 spośród 21 gatunków nietoperzy żyjących w Polsce. W jaskiniach dość często spotkać można w okresie snu zimowego (hibernacja) podkowca małego i nocka dużego. Dawniej tworzyły całe kolonie. Stylizowaną sylwetkę nietoperza umieszczono w godle parku.
Na turystów czeka nie tylko bujna natura, ale też inne atrakcje: zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale oraz muzea – przyrodnicze i regionalne.