Kaplica Na Wodzie w Ojcowskim Parku Narodowym jest jednym z licznych przykładów na potwierdzenie słuszności popularnego powiedzenia "Polak potrafi". Podobnie jak wóz Drzymały w Wielkopolsce, obiekt ten przeszedł do historii jako przykład lokalnego oporu wobec zaborcy. Obecnie jest też atrakcją turystyczną.
Pod koniec XIX w. car Mikołaj II, pod jurysdykcją którego znajdował się Ojców, wydał dekret zabraniający wznoszenia na ziemi ojcowskiej jakichkolwiek obiektów sakralnych. Działania antykatolickie i przeciwne wszelkim praktykom religijnym były jednymi z podstawowych form rusyfikacji. Jak się jednak okazało, rozporządzenie nie było sformułowane precyzyjnie, co Polacy postanowili wykorzystać. Postępując całkowicie zgodnie z prawem, wybudowali kaplicę nie na ziemi, lecz na wodzie!
Opracowano specjalny projekt drewnianej budowli wspartej na wysokich palach, która w 1901 r. stanęła w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Została zaprojektowana w stylu szwajcarsko-ojcowskim, przypominającym trochę zakopiański. Od kilku lat znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Wewnątrz warto zobaczyć trzy ołtarze w kształcie szczytów chat. Spostrzegawczy obserwatorzy bez trudu zauważą patriotyczne aluzje, m.in. dwa orły nad trzema wężami (czyli Polskę pokonującą trzech zaborców).
Kaplica Na Wodzie niedawno została odnowiona i przez cały czas pełni funkcje sakralne. W każdą niedzielę są tu odprawiane msze święte.