Od końca czerwca 2009 r. na terenie sąsiadującym bezpośrednio z Wilczym Szańcem - legendarną kwaterą Hitlera, turyści mogą oglądać miniatury wybranych, charakterystycznych dla regionu obiektów, eksponaty historyczne i archeologiczne.
Stworzony przez grupę miłośników tych ziem Park Zabytków Warmii i Mazur to swoista ścieżka edukacyjna, która w ciekawy i atrakcyjny sposób przybliża bogactwo kulturalne, etnograficzne i architektoniczne regionu warmińsko-mazurskiego. Zwiedzający to miejsce turyści zobaczą charakterystyczne dla województwa obiekty, wiernie i precyzyjnie zrekonstruowane w skali 1:25. W Parku można obejrzeć miniaturowe rekonstrukcje pałacu Lehndorffów w Sztynorcie, wiatraka w Bęsi, grodziska pruskiego, chałupy mazurskiej i wiaduktu kolejowego w Stańczykach. W kolejnych latach ekspozycja będzie systematycznie rozszerzana i docelowo staną tam miniatury najważniejszych, także już nieistniejących budowli dawnych Prus Wschodnich.
Na terenie Parku Zabytków Warmii i Mazur znajduje się także lapidarium, w którym prezentowane są okazy kamieni naturalnych i kamienne fragmenty pochodzące z zabytkowych budowli, stanowiących świadectwo minionych wieków. W Parku prezentowane będą również rzadko udostępniane muzealia, unikatowe eksponaty historyczne i archeologiczne.
W założeniach twórców Park Zabytków Warmii i Mazur ma stać się miejscem interaktywnym, gdzie z jednej strony profesjonalne grupy rekonstrukcyjne inscenizują najważniejsze wydarzenia historyczne z terenu Warmii i Mazur, a z drugiej odwiedzający go goście aktywnie w nich uczestniczą. Planowane w przyszłości mazurskie pikniki historyczne mają przenosić gości do czasów starożytnych Prusów, epoki panowania Zakonu Krzyżackiego czy wydarzeń z okresu II wojny światowej.
Park Zabytków Warmii i Mazur będzie miejscem skutecznie łączącym edukację z rozrywką i stwarzającym doskonałe warunki wypoczynku i rekreacji dla dorosłych oraz dzieci. Specjalnie dla dzieci przygotowano plac zabaw. Rodzice natomiast będą mogli skorzystać z bezpłatnych nosidełek i parasoli, a także pokrzepić się w leśnej gospodzie.
Park jest otwarty dla zwiedzających od końca czerwca do końca października, codziennie w godzinach 9.00-18.00. Cena biletu normalnego wynosi 10 zł, ulgowego 8 zł, a grupowego 8 zł/os. Wstęp wolny dla dzieci do lat 4. Dla zwiedzających parking jest bezpłatny.