Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Cerkiew i monaster Zaśnięcia NMP

Cerkiew i monaster Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się na ulicy Miodowej 16. Cerkiew została wybudowana w latach 1782-1784 według projektu Dominika Merliniego w stylu klasycystycznym> Ze względu na lokalizację świątynia nie przyjęła formy typowej dla architektury cerkiewnej. Powstał trzykondygnacyjny gmach, gdzie kościół z częścią mieszkalną mieściły się w jednym budynku z oddzielnymi wejściami. Elewacja nawiązywała do architektury pałacowej. W 1872 roku klasztor został zlikwidowany przez władze carskie, a świątynię została przejęta przez przez wyznawców patriarchat prawosławny. Po odzyskaniu niepodległości klasztor i cerkiew został zwrócony Bazylianom. W czasie II wojny światowej świątynia została zburzona. Odbudowana w latach 1946-1949. Jest to jedyna w Warszawie cerkiew grekokatolicka.

Zaproponował: baspan2050

Promocje w naszym sklepie

9,45 zł
5,90 zł

Wskazówki

rk1909 sobota, 05 stycznia 2013, 09:55
Ufundowany został przez metropolitę unickiego Jazona Smogorzewskiego. Warto tu wspomnieć o wnętrzu: założone zostało na planie ośmioboku, o ścianach rozczłonkowanych pilastrami wielkiego porządku. Odznacza się wyjątkową harmonią proporcji, przypominając przy tym bardziej świecką salę recepcyjną, niż wnętrze o charakterze sakralnym.

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na