W budynku przy ul. Kosynierów Gdyńskich 26, w domu, w którym mieszkał kompozytor, w 2007 r. odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.
Carl Albert Hermann Teike (1864-1922) osiedlił się w Landsbergu w 1909 r., po zakończeniu służby wojskowej w tutejszym garnizonie. Pracował jako woźny w Powiatowym Urzędzie Pomocy i komponował marsze wojskowe. Stworzył ich ponad 100, ale najbardziej znanym i najczęściej wykonywanym przez wszystkie orkiestry dęte na świecie jest marsz „Alte Kameraden” (Starzy Towarzysze).
Teike był cichym człowiekiem, niezbyt umiejącym walczyć o tantiemy. Prawa do swego najsłynniejszego utworu sprzedał podobno za 25 marek. Żył więcej niż skromnie i mimo ogromnej popularności „Alte Kameraden” jego żona miała poważne kłopoty z opłaceniem pogrzebu kompozytora. Doceniony został dopiero w 1930 r., kiedy to mieszkańcy miasta, członkowie orkiestr i związku kompozytorów wystawili mu piękny pomnik nagrobny. Po pomniku nie ma już śladu. Stary, ewangelicki cmentarz przekształcono w park. W 1939 r. zaliczono go do grona zasłużonych obywateli miasta.
Po wojnie 85. rocznicę jego śmierci uczczono organizacją I Spotkania Orkiestr Dętych „Alte Kameraden”. Najsłynniejszy marsz Teikego, wykonany przez 700 muzyków z różnych krajów Europy, zabrzmiał wówczas w gorzowskim amfiteatrze. Od tej pory Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych odbywają się corocznie. Do Gorzowa zjeżdżają orkiestry i mażoretki w paradnych strojach, a ich wesołe i – nie da się ukryć – dynamiczne pochody przez dwa dni dodają kolorytu ulicom miasta.