Teren największej w mieście ewangelickiej nekropolii przekształcono na początku lat 70. XX wieku w Park Kopernika, który nazwę swą zawdzięcza przypadającej na rok 1973 pięćsetnej rocznicy urodzin astronoma. Osiemnastohektarowy, zadrzewiony teren jest dziś jednym z ulubionych miejsc spacerowych. Zorganizowano w nim miasteczko rowerowe, plac zabaw i wystawiono okazałą fontannę, a nad przecinającą park Trasą Średnicową wybudowano oryginalny mostek spacerowy.
Pochówki odbywały się tu od 1831 do 1950 r., oficjalnie zamknięto nekropolię w 1961 r. Dawna kaplica cmentarna z 1887 r. służy dziś jako kościół ewangelicki. Szczątki pochowanych tu osób ekshumowano dopiero podczas budowy drogi przecinającej park. Również wtedy odkryto okazały nagrobek Hermanna Pauckscha – fundatora fontanny Marii znajdującej się Starym Rynku. Zrobiony był z białego marmuru i przedstawiał lwa i anioła. Anioł zaginął, lew przez jakiś czas odpoczywał na dziedzińcu Muzeum Spichlerz na Zawarciu, później trafił do lapidarium zorganizowanego w pobliżu kaplicy (obecnie luterańskiego Kościoła Świętej Trójcy).
Otoczone żywopłotem leżą tam odnalezione płyty nagrobne. Na środku ustawiono pamiątkowy głaz, obok tablicę informacyjną. Pierwotnie planowano pochować tu ekshumowane podczas budowy drogi szczątki, jednak z uwagi na brak zgody Sanepidu złożono je na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej. Podczas budowy drogi wycięto także ok. 250 drzew. W ramach rekompensaty władze miasta postanowiły w nowej dzielnicy Gorzowa utworzyć Park 750-lecia (związany z rocznicą założenia Landsberga przypadającą na rok 2007). Pomiędzy szpitalem wojewódzkim a Castoramą dokonano ok. 500 nasadzeń.