Piłkarska inauguracja Stadionu Narodowego odbyła się 29.02.2112, na sto dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Był to mecz towarzyski, zakończony bezbramkowym remisem, który rozegrały reprezentacje Polski i Portugalii.
Poprzednik Narodowego, Stadion X-lecia powstał w miejscu dawnego wysypiska gruzów, bowiem właśnie tam w latach odbudowy zwożono gruz z całej Warszawy. 22 lipca 1955 roku, w dniu otwarcia stadionu, wypuszczono tysiące gołębi mających symbolizować „wolność i pokój”. Przeznaczony dla blisko 100 tys. widzów stadion, w swojej krótkiej historii zdążył stać się areną najrozmaitszych zdarzeń: odbywały się tu igrzyska V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, rozpoczynały się lub kończyły słynne i bardzo swego czasu popularne Wyścigi Pokoju, na coroczne dożynki zjeżdżali się chłopi z całej Polski, reprezentacja piłkarska grała swoje mecze. 17 czerwca 1983 roku odprawił tu Mszę Św. podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny, Jan Paweł II. Od 1989 r. stadion, przekształcił się w barwne i różnojęzyczne targowisko.
I pomyśleć, że jeszcze tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, w miejscu obecnego Stadionu X-lecia stała kryta słomą wiejska chata, a w jej pobliżu tkwił, wciśnięty w ziemię, spróchniały drogowskaz: „Do gminy Wawer – osim kilometrów”.