Wiosną 1968 r. rozpoczęła się w Czechosłowacji odwilż polityczna nazywana Praską Wiosną. Zmieniające się władze partii komunistycznej nastawiły się na reformowanie państwa. Do działań tych przyłączyło się społeczeństwo. Zmiany zachodzące w CSRS niepokoiły Leonida Breżniewa rządzącego ZSRR. Kiedy polityczne naciski nie powiodły się, w połowie sierpnia podjęto decyzję o interwencji zbrojnej. Rozpoczęła się ona w nocy z 20 na 21 sierpnia wkroczeniem do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego. Mimo protestów społeczeństwa, trwających jeszcze w 1969 r., powstrzymano zmiany, a osiągnięcia Praskiej Wiosny zniweczono.
Z interwencją wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji związana jest historia Ryszarda Siwca. Księgowy z Przemyśla, z wykształcenia filozof oraz były żołnierz Armii Krajowej, dokonał samospalenia w proteście przeciwko inwazji zbrojnej UW. Uczynił to w trakcie ogólnopolskich dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, które miały miejsce 8 września 1968 r. Świadkami tragedii było 100 tysięcy uczestników uroczystości. Ryszard Siwiec zmarł po czterech dniach w wyniku poparzeń.
Historia bohaterskiego czynu Ryszarda Siwca była zakłamywana do 1989 r. Po upadku systemu komunistycznego uhonorowano go pośmiertnie wysokimi odznaczeniami polskimi, czeskimi i słowackimi. Obecnie przy Stadionie Narodowym wznosi się pamiątkowy obelisk jego pamięci odsłonięty 5 maja 2012 r.