Leon Pinecki to słynny w latach 30. atleta. Urodzony w okolicach Pszczewa, siłą rzeczy był obywatelem niemieckim, ale uparcie występował na zapaśniczych ringach w barwach Polski. Zwalisty, potężnie zbudowany (obwód klatki piersiowej 132 cm, wzrost 203 cm, waga 128-140 kg, rozpiętość ramion 248 cm), okrzyczany Mistrzem podwójnego nelsona, Gorylem z Polski, Polskim Mastodontem, Polską Wieżą.
Kiedy po wojnie nie pozwolono mu prowadzić własnego hotelu w Łagowie, wyjechał do Sulęcina. Tu ożenił się z osiadłą w miasteczku uczestniczką powstania warszawskiego Heleną Sokołowską (była jego drugą żoną) i zamieszkał wraz z nią w domu przy ulicy Czarneckiego 14. Przez jakiś czas prowadził szkółkę zapaśniczą. Tu także zmarł w 1949 r. na atak serca.
Zgodnie z jego wolą i wcześniejszymi, wspólnymi planami przeprowadzki, pochowany został w Łagowie. Jego żona również się tam przeniosła. Przeżyła go o trzydzieści lat. Spoczywa razem z mężem we wspólnej kwaterze. Na ścianie domu, w którym mieszkał w Sulęcinie, umieszczono pamiątkową tablicę, a jedną z miejskich ulic nazwano ulicą Pineckiego.