Obecny kościół, położony na niewielkim wzniesieniu, zbudowany został prawdopodobnie w 1532 roku. Większość źródeł na to wskazuje, ale historycy doszukali się też wpisu w aktach z wizytacji biskupich mówiących jedynie o odbudowie stojącej tu wcześniej świątyni. Bryła kościoła, pomimo upływu lat i wielokrotnych przeróbek, do dziś zachowała charakterystyczne cechy późnogotyckiego schematu konstrukcyjnego i orientowanego ustawienia.
Świątynia posiada konstrukcję zrębową, jest oszalowana z zewnątrz i ma wieżę. Wraz z upływem lat przybywały kolejne elementy składowe dzisiejszej budowli. Do oryginalnych elementów, pochodzących z czasów budowy, bez wątpienia zaliczyć można układ planistyczny, górną belkę tęczową, prostokątne okna zamknięte półkolistym łukiem oraz obramienia portali drzwiowych.
W latach 1610-1611 powiększono kościół, dobudowując kaplicę św. Tekli. Kwadratowa wieża o konstrukcji słupowej z czterospadowym dachem zwieńczonym cebulastym hełmem jest młodsza. Jej powstanie datuje się na 1760 rok - czyli wtedy, kiedy rozpoczęła się gruntowna odnowa świątyni na koszt ówczesnego właściciela wsi, kasztelana rogozińskiego Maksymiliana Molskiego. Przebudowie uległa wtedy również kaplica, która otrzymała barokowy charakter. Dobudowano boczną kruchtę, powiększono prezbiterium i wybudowano nową dzwonnicę. Wewnątrz nawy kościoła powstał chór muzyczny z bogato dekorowanym prospektem organowym, gdzie wśród akantu króluje duży orzeł z rozpostartymi szeroko skrzydłami.
Wewnątrz zachowało się niewiele oryginalnych elementów zdobniczych. Nie zobaczymy już wspaniałej polichromii opisywanej w dawnych dokumentach kościelnych. Ciekawym elementem, pochodzącym jeszcze sprzed czasu rozbudowy, jest natomiast wczesnobarokowa ambona z początku XVII wieku, na której zachowały się malowidła przedstawiające czterech ewangelistów.
Obecnie warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Blizanowskiej. Jest to siedemnastowieczna kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wykonana przez nieznanego malarza, a przystrojona podczas renowacji kościoła w XVIII wieku w korony i sukienki dzięki hojności Anny Molskiej - kasztelanowej rogozińskiej. Liczne wota, umieszczone na czerwonym aksamicie w tle obrazu, potwierdzają łaskawy, a nawet cudowny charakter obrazu. Będąc świadkiem uroczystego odsłaniania obrazu, możemy usłyszeć pieśń ku czci Matki Boskiej Blizanowskiej.
W ołtarzu głównym umieszczone są jeszcze dwa inne, starsze obrazy: Matki Boskiej Śnieżnej z 1584 roku i Koronacji NMP z początku XVII wieku. Dwa skromniejsze ołtarze boczne wykonane zostały w stylu bardziej już klasycyzującym. Zawierają obrazy św. Walentego, św. Rocha, św. Rozalii i św. Antoniego. Ciekawszy od nich jest późnobarokowy ołtarz w kaplicy św. Tekli, który ma bogatą dekoracją snycerską.