Krzyż poświęcony ofiarom rzezi Pragi w 1794 roku znajduje się u zbiegu ulicy Jagiellońskiej i al. Solidarności na skrawku gruntu, który przylega do ogrodzenia Cerkwi Prawosławnej.
Historia rzezi wiąże się z wybuchem powstania kościuszkowskiego. W tym okresie Praga stanowiła strategiczny punkt obrony miasta, dlatego też w tym miejscu zorganizowane zostały główne linie obronne. Po klęsce pod Maciejowicami, kiedy do niewoli dostał się Tadeusz Kościuszko, dowódcy podczas narad rozważali poddanie Warszawy i wycofanie się nad Bzurę. Jednak ostatecznie postanowiono bronić miasta przed nacierającymi wojskami armii rosyjskiej pod dowództwem Aleksandra Suworowa. 2 listopada wojska przybyły pod Warszawę. W dniu 4 listopada 1794 roku ze względów strategicznych główny atak rozpoczął się na Pradze. Pomimo bohaterskiej obrony, heroizmu i poświęcenia nieprzyjaciel przełamał całkowity opór Polaków, a następnie dokonał masakry na ludności cywilnej Pragi. W dniu 5 listopada Warszawa ogłosiła kapitulację.
Wkrótce po tych tragicznych wydarzeniach został umieszczony drewniany krzyż. W latach 20. XX wieku został on zastąpiony metalowym. Na krzyżu znajduje się tabliczka z napisem: „Mieszkańcom Pragi pomordowanym przez wojska Suworowa 4 listopada 1794 r. – Rodacy”.