Radachów to malownicza wieś położona nad Radachem - rzeczką, od której wywiodła swą nazwę. Założono ją prawdopodobnie na śródleśnym wyrębisku. Od XIV w. należała do różnych rodów rycerskich i już w 1367 r. wymieniano w dokumentach tutejsze „castrum” należące do von Lossowów. Dziś nie ma po nim śladu, ale przy rozwidleniu dróg, w centrum miejscowości stoi urokliwa szachulcowa świątynia z dobrze zachowanym pomnikiem pierwszowojennym przed nią i pozostałością cmentarza ewangelickiego obok.
Ś wiątynia zbudowana została około1754 r. jako kościół protestancki, choć z całą pewnością była tu już wcześniej katolicka budowla sakralna. Typowa, ryglowa konstrukcja kościoła z ceglanym, otynkowanym później wypełnieniem nadbudowana została dwukondygnacyjną, drewnianą wieżą z namiotowym dachem. Po 1945 r. kościół dostosowano do obrządku katolickiego, likwidując m.in. kosz ambonowy w ołtarzu. W latach 80. XX w. dokonano kolejnych zmian we wnętrzu, obkładając ściany boazerią. Z zewnątrz jednak nadal możemy podziwić prosty kościółek w typie ludowym. Blachę na dachu zastąpiono dachówką. Msze odbywają się w niedziele o godz. 9.00 i we wtorki o godz. 17.00. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków pod nr KOK-I-537/63 i 58/76.
W tutejszym majątku junkierskim przez jakiś czas mieszkał i tworzył Hans Fallada - jeden z bardziej popularnych pisarzy niemieckich pierwszej połowy XX w. Z inspiracji Radachowa napisał powieść „Wilk wśród wilków” (przetłumaczoną na język polski w 1938 r.). Na przykościelnym cmentarzyku zachował się nagrobek urodzonej tu pisarki, działaczki na rzecz zniesienia kary śmierci i feministki - Anny Pappritz (1861-1939).