Historia wsi, położonej na skrzyżowaniu dróg z Bledzewa do Łagowa i z Trzemeszna do Świebodzina, powiązana jest z zakonami rycerskimi templariuszy i joannitów. Nazwę jej kojarzy się z lokowaną w pobliżu templariuszowską komandorią Magna Villa (Wielka Wieś). W dokumentach wymieniana jest w XIV w. Od XVI w. wielokrotnie była przedmiotem sporów między Polską a Brandenburgią.
Na wygrodzonej działce w centrum wsi wznosi się neogotycki kościół z kamienia łupanego zbudowany w miejscu starszej, ryglowej świątyni z drewnianą wieżą pochodzącej z ok. 1694 r. Kościół datowany jest na rok 1860 i ma typową dla okresu powstania sylwetkę. Wewnątrz zachował się ciekawy ołtarz główny stworzony z dwóch gotyckich tryptyków (XV w.) wprawionych w siedemnastowieczną, manierystyczną obudowę. Reszta wyposażenia jest dziewiętnastowieczna (w tym ambona ozdobiona płaskorzeźbami w stylu baroku ludowego).
W granicach kościelnego ogrodzenia znajduje się niezwykle ciekawy pomnik pierwszowojenny, w który wkomponowano spory głaz z wyraźnie widocznym symbolem miecza. Uważa się, że może być on świadkiem rycerskiej przeszłości tych ziem. Kamienie pokutne są tu raczej rzadkością, ale ten konkretny głaz wywołuje jak najbardziej jednoznaczne skojarzenia. Prawdopodobnie wykorzystano go wtórnie podczas budowy pomnika poległych w I wojnie, ponieważ wykute na nim - zgodnie z symboliką pokutnych kamieni i krzyży - narzędzie zbrodni mogło kojarzyć się z teutońskim mieczem.
Miłośnicy ciekawostek mogą dodatkowo pokusić się o odnalezienie w pobliskich lasach kamiennych kręgów. Mnie się nie udało, ale podobno gdzieś tam naprawdę są.