Bogactwem ulicy Piotrkowskiej jest przede wszystkim jej zabytkowa zabudowa. Do takich budowlanych, zabytkowych perełek zapewne zalicza się rezydencja Augusta Haertiga, mieszcząca się przy w/w ulicy pod nr 234/236. Ale nim fabrykant wzniósł swój pałac, pod nr 224 przy tej samej ulicy miał mały, murowany dom oraz farbiarnię i wykończalnię wełny. Interes dobrze prosperował pomnażając zasoby finansowe Haertiga. Pozwoliło to mu na zakup od Karola Hinza kilku budynków znajdujących się na działce przy zbiegu ulic Piotrkowskiej i Brzeźnej. Tam też przeniósł swoją fabrykę a w latach 1895-1896 wybudował przy niej okazały pałac.
Twórcą planów architektonicznych był Franciszek Chełmiński, który podjął się nie lada zadania. Fabrykant zażyczył sobie aby budynek łączył w sobie funkcje pałacu i biura. Architekt wybrnął z problemu umieszczając na parterze biura Haertiga, natomiast na piętrach umieścił reprezentacyjne apartamenty oraz salony. Po śmierci fabrykanta rezydencja należała do jego żony Zuzanny (fabrykę przejął syn Herman). Następnie w latach 1913-1920 z woli wdowy po Haertigu zapisanej w testamencie, budynek stał się własnością Heleny Skibińskiej i Wandy Strauss.
Kolejnym użytkownikiem pałacu było małżeństwo Antonina i Paweł Fajchmanowie, którzy nieruchomość nabyli drogą licytacji. W 1924 roku kolejnym dzierżawcą został Polski Czerwony Krzyż (w okresie II wojny światowej w budynku funkcjonował Niemiecki Czerwony Krzyż). Przez lata nieremontowany a ciągle użytkowany pałac chylił się ku ruinie. Nowy właściciel zabytku, Warta TUiR, przeprowadziła kompleksowy remont pałacu z zachowaniem najdrobniejszych detali architektonicznych oraz wyposażenia wnętrz.
Ciekawostki.
W 2005 r. pałac otrzymał nagrodę w konkursie "Zabytek zadbany" organizowanym przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.
Kolejna nagroda to "Najlepsze Wnętrze roku 2005" w kategorii "Rekonstrukcji historycznej" w konkursie Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.
Od strony ulicy Brzeźnej jest dobudowany do pałacu na potrzeby Warta TUiR nowoczesny biurowiec, który zręcznie został połączony z zabytkiem.