W 1910 r., chcąc uczcić pięćsetlecie Bitwy pod Grunwaldem i uroczyste obchody rocznicy w Krakowie, mieszkańcy Brzeszcz postanowili ufundować i wybudować na skrzyżowaniu ulicy Kościelnej i Piastowskiej Pomnik Grunwaldzki.
Jego historia ściśle wiąże się z krakowską manifestacją polskości, w trakcie której odsłonięto symboliczny Pomnik Grunwaldzki ufundowany przez znanego pianistę, późniejszego premiera Polski - Ignacego Jana Paderewskiego biorącego w niej osobisty udział. Podczas przygotowanej z wielkim rozmachem patriotycznej demonstracji po raz pierwszy odegrano i odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej z muzykę skomponowaną przez znanego kompozytora Filipa Nowowiejskiego oraz przemaszerowano na Wawel w uroczystym pochodzie, co było manifestacją jedności Polaków rozbitych przez zabory. W wydarzeniach uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa reprezentacja Brzeszcz, która po powrocie, chcąc upamiętnić historyczne wydarzenie, zainicjowała zbiórkę pieniężną, a następnie spowodowała postawienie Pomnika Grunwaldzkiego. Przyjęto formę zwieńczonego orłem austriackim kamiennego obelisku, który został umieszczony na skwerze w sąsiedztwie kościoła św. Urbana w Brzeszczach. Na frontowej ścianie umieszczono wykute daty mające upamiętnić zdarzenia - 1410 i 1910. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że działo się to w zaborze austriackim i pod jego jurysdykcją, a co za tym idzie - władze nie patrzyły przychylnie na takie przejawy patriotyzmu polskiego.
Po uzyskaniu niepodległości w 1918 r. austriacki orzeł został zdjęty i zamieniony na piastowskiego. Po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Brzeszcz w czasie II wojny światowej, decyzją władz okupacyjnych, pomnik został zniszczony jako niepasujący do wymogów propagandy niemieckiej. Po zakończeniu wojny, dopiero w latach pięćdziesiątych, dzięki inicjatywie lokalnej społeczności postawiono nowy monument odbiegający od pierwotnego, ale spełniający oczekiwania organizatorów. Na szczycie umieszczono orła piastowskiego z rozpostartymi skrzydłami, a na froncie wyryto rozdzielone gałązkami oliwnymi daty 1410 oraz 1945 symbolizujące: pierwsza - pokonanie Krzyżaków, a druga - zwycięstwo nad III Rzeszą. W tej postaci pozostał do chwili obecnej, a w dniu 3 maja 1991 r. posadzono za nim symboliczną „Lipę wolności”, która nadal rośnie.