Jednym z ciekawych zakątków na warszawskiej Starówce jest ulica Rycerska. Od XIV wieku w tym miejscu wzdłuż murów obronnych biegło wąskie przejście dla straży miejskiej. Przejście to łączyło Wąski Dunaj z Bramą Królewską. Odcinek drogi od klasztoru augustianów do ulicy Piekarskiej w XVII i XVIII wieku nazywano ulicą Ciasną, gdy pozostała jej część nosiła już nazwę Rycerska. Ta druga nazwa wywodziła się od baszty obronnej nazywanej Rycerskim Domem.
W XV wieku przy przejściu powstała drewniana zabudowa zamieszkiwana przez rzemieślników prowadzących tutaj również swoje warsztaty. Pod koniec XVIII wieku zaczęły ją zastępować murowane kamienice. Ze względu na rozmiary działek były to niewielkie, liczące dwie lub trzy kondygnacje budynki. W tym samym okresie zabudowano stronę bezpośrednio przy murze.
Jeszcze pod koniec XIX wieku arteria była nieoświetlona i zaniedbana. Ciasna zabudowa powodowała stałe zacienienie niższych kondygnacji. Po zniszczeniach wojennych odbudowano tylko jedną pierzeję zabudowy, po drugiej zaś zrekonstruowano mury obronne.
Przy spokojnej uliczce znajdują się dziś zielone podwórka oraz rzeźba rycerza przy Szerokim Dunaju.