Zwiedzając warszawską Starówkę, warto przejść ze Starego Miasta do Rynku Nowego Miasta nie tradycyjnym szlakiem, jakim jest ulica Freta, ale równoległą ulicą Starą.
Ulica Stara ma swoje początki w 1408 r., w roku nadania przywileju lokacyjnego Nowego Miasta przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.
Dzisiejsza ulica składała się wówczas z dwóch prostopadłych wobec siebie arterii. Od Rynku Nowego Miasta do ulicy Rybaki prowadziła ulica Tkaczy, nazywana również Dominikańską. Druga ulica kończyła się ślepo na gruntach Dominikanów i nosiła nazwę Zatylna lub Tylna od swego położenia na zapleczu zabudowy rynku. Obie ulice połączono w 1701 r. i nadano im obowiązującą do dziś nazwę Stara.
W 1910 r. przebito przejście na ulicę Mostową z dawnej ulicy Tylnej. Chociaż zabudowę ulicy stanowią tylne części budynków przy rynku i ulicy Freta, to wspinająca się od ulicy Mostowej do Rynku Nowego Miasta ulica ma swój urok. Zwłaszcza ładny widok rozciąga się z niej na mury obronne i kamienice Starego Miasta.