Początki kamienicy oznaczonej numerem 3 w północnej pierzei bydgoskiego Starego Rynku sięgają XVI w. Podczas prac remontowych prowadzonych w 1975 r. odsłonięto belkowany strop z fragmentami polichromii z 1678 r. Na jednej z belek odkryto datę 30.10.1560 r., dzięki czemu można dokładnie określić wiek budynku.
Formę, jaką możemy obecnie oglądać, kamienica otrzymała w wyniku przebudów w XVII-XIX w. Dziś jest to czterokondygnacyjny budynek o czteroosiowej fasadzie z klasycystycznie zdobioną elewacją. W przyziemiu znajdują się dwa wejścia i dwie witryny o łukowych zwieńczeniach.
W kamienicy od 1952 r. mieści się Bydgoski Antykwariat Naukowy, który specjalizuje się w inkunabułach, starodrukach, książkach dotyczących przeszłości Prus i Pomorza, dokumentach i rękopisach, grafikach oraz kartografii (mapy, widoki i plany). Od 1969 r. wiele rzeczy z jego oferty można kupić na przeprowadzanych cyklicznie aukcjach.
W elewację obok wejścia wmurowano płaskorzeźbę upamiętniającą honorowego obywatela miasta, emigracyjnego pisarza Tadeusza Nowakowskiego.