Miejsce, gdzie obecnie znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia NMP, pamięta czasy istniejącej w XVI i XVII w. osady Hajduki. Późniejsze gminy Hajduki Dolne i Górne - na mocy dekretu cesarza Wilhelma II - połączono w gminę Bismarckhütte, która wraz z wkraczaniem przemysłu zaczęła się rozwijać, by w 1903 r. utworzyć wiejską gminę Wielkie Hajduki.
Należały one początkowo do parafii w Bytomiu, potem do św. Barbary i św. Jadwigi w Chorzowie, by w wyniku parafialnej inicjatywy w 1898 r. rozpocząć budowę własnego kościoła. Po trzech latach - w oparciu o projekt znanego śląskiego architekta Ludwika Schneidera - stanęła okazała neogotycka świątynia o wieży wysokości 74 m, mieszcząca około 5000 wiernych.
Jako ciekawostkę należy dodać, że w ołtarzu kościoła umieszczono relikwie św. św. Albana i Gaudentego. Nad wejściem znajduje się obraz przedstawiający Chrystusa błogosławiącego dzieci, namalowany przez niemą kobietę Jadwigę Kigiel, a w ołtarzu głównym jest obraz Matki Boskiej Wniebowziętej ufundowany przez Włoszkę, żonę dyrektora Huty Batory Kolmana, namalowany ręką zaprzyjaźnionego z nią włoskiego malarza.