Tradycyjny odpust Emaus na Zwierzyńcu odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny. Kramy ustawian są przy ulicach Kościuszki i Senatorskiej, tuż obok klasztoru sióstr Norbertanek.
Pierwsza wzmianka o słynnym krakowskim odpuście pojawiła się w rękopisie Giovanniégo Paolo Mucanti'ego- legata papieskiego, który w Krakowie przebywał w latach 1596-1597, najprawdopodobniej jednak tradycja tego święta sięga XII wieku. Zwyczaj ma korzenie w biblijnej historii opowiadającej o tym jak Jezus w drodze do wioski Emaus spotkał dwóch swoich uczniów i nie został przez nich rozpoznany. Na pamiątkę tej historii powstał odwiedzano w drugi dzień Wielkanocy kościoły poza miastem (w średniowieczu Zwierzyniec leżał poza granicami Krakowa).
Najbardziej znaną i charakterystyczną pamiątką z odpustu są figurki Żydów. Według wierzeń przyniesienie do domu figurki Żyda z odpustu Emaus, zapewnia dobrobyt i pieniądze wszystkim domownikom. Pośród kramów, loterii i karuzeli można również spotkać lajkonika. Odpustowi towarzyszą warsztaty organizowane przez Dom Zwierzyniecki. Podczas nich można dowiedzieć się jak powstawały dawne zabawki oraz własnoręcznie wykonać i pomalować figurkę z gliny.