Tablica znajduje się w wejściu na dziedziniec Zamku Królewskiego. Jej treść jest następująca: "Janowi Zachwatowiczowi 1900-1983, Profesorowi Politechniki Warszawskiej, Generalnemu Konserwatorowi Zabytków, Przewodniczącemu Komisji Architektoniczno-Konserwatorskiej Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie dla uczczenia zasług w setną rocznicę urodzin".
Niektóre warszawskie obiekty są - dzięki działaniom Zachwatowicza i kilku innych mistrzów konserwacji - jak duchy wywołane zza grobu. Dziś niekiedy trudno ustalić, czy jakaś kamienica lub pałac cudem przetrwały wojnę i barbarzyńskie zniszczenia, czy - jak pałac Krasińskich - zostały po mistrzowsku odtworzone.
Jan Zachwatowicz w latach 40. i 50. ubiegłego wieku dokonał rzeczy wiekopomnych. Był konserwatorem i historykiem sztuki, wielkim odnowicielem Warszawy, profesorem Politechniki Warszawskiej, członkiem PAN, autorem licznych publikacji naukowych, członkiem organizacji międzynarodowych i instytucji zagranicznych, w tym Akademii Architektury w Paryżu oraz Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Zabytkowych ICOMOS. Dzięki jego działalności konserwatorskiej ocalało wiele zniszczonych obiektów Warszawy, zwłaszcza na Starym Mieście. Profesor przyczynił się do powstania cenionej na całym świecie szkoły polskich konserwatorów - do dziś można ich spotkać przy pracy w krajach prawie wszystkich kontynentów.