Skwer usytuowany jest między Krakowskim Przedmieściem, Karową i zabudowaniami klasztornymi Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Wizytek. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 2 czerwca 2011 r. W uroczystościach uczestniczyli m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, kardynał Kazimierz Nycz oraz aktorka Anna Nehrebecka.
Wybór patrona skweru nie był przypadkowy. Ksiądz Twardowski – najwybitniejszy współczesny autor liryki religijnej – był kapelanem Sióstr Wizytek, mieszkając u nich przez wiele lat.
Na murze jednego z budynków klasztornych (od ulicy Karowej) znajdują się dwie tablice informacyjne poświęcone ks. Janowi Twardowskiemu oraz ks. Bronisławowi Bozowskiemu „Bronkowi”. Najbardziej znanym obiektem na terenie zieleńca jest pomnik Bolesława Prusa, który to – tu ciekawostka – był przeciwnikiem stawiania komukolwiek i jakichkolwiek pomników.
Warto też wspomnieć, że skwer rozpościera się w miejscu, w którym stały trzy domy wybudowane pod koniec XIX stulecia. W jednym z nich na Krakowskim Przedmieściu pod nr 40 mieściła się redakcja „Kuriera Warszawskiego”. W budynku przyległym do „Kuriera” (nr 38) ulokowała się winiarnia, potem także w oficynie – restauracja i sala bankietowa Simona i Steckiego. W latach 20. XX w. gazeta wychodziła dwa razy dziennie, we wszystkie dni tygodnia, także w niedzielę. Wydanie świąteczne liczyło 72 strony! Założony w 1821 r. „Kurier Warszawski” był i pozostał legendą warszawskiej prasy.