Przystanek Woodstock - najpiękniejszy przystanek świata - osiągnął pełnoletniość. W tym roku odbędzie się po raz osiemnasty. Pamiętacie umiejscowienie pierwszej edycji? Było to kaszubskie Czymanowo nad Jeziorem Żarnowieckim (1995). Następny odbył się w Szczecinie-Dąbiu, a kolejny już w Żarach.
W sumie Żary gościły sześć edycji Przystanku Woodstock. Było to w latach 1997-1999 i ponownie w latach 2001- 2003. Rok 2000 to tzw. Dziki Woodstock w Lęborku, kiedy to - zniechęcony protestami miejscowego Komitetu Obrony Moralności - Jurek Owsiak całkowicie zrezygnował z organizacji festiwalu. Ponieważ fani w liczbie około 1000 osób mimo wszystko zjechali do miasta, rockandrollowy piknik jednak się odbył.
Od roku 2004 Przystanek Woodstock znowu gości w województwie lubuskim, tym razem w Kostrzynie nad Odrą. Jednak Żary postanowiły upamiętnić własny rockandrollowy epizod. Dzięki temu na głównym deptaku miejskim w 2009 roku stanęła Fontanna Muzyków. Przedstawia anonimowe postacie gitarzysty i saksofonisty. U ich stóp leży kapelusz, obok umieszczono - odsłoniętą osobiście przez Owsiaka - pamiątkową tablicę, na której wyryto symboliczny woodstockowy słonecznik, daty wszystkich żarskich edycji Przystanku oraz informację, że wzięło w nich udział łącznie 1,5 mln osób.
Odlane z brązu figury są dziełem rzeźbiarza ze Świdnicy Janusza Furmanka, ale koncepcja pomnika należy do architekta Tomasza Myczkowskiego z Wrocławia. Natomiast tablicę pamiątkową wykonał żarski plastyk Kazimierz Polak.
Muzycy przyglądają się kilkunastu strzelającym w niebo strumyczkom wody. Robią to oczywiście w wolnych chwilach… tylko wtedy, gdy nie pozują do pamiątkowych fotografii. Całość sprawia bardzo sympatyczne wrażenie.