Barokowo-rokokowy kościół ewangelicki wzniesiony w latach 1774-79 otaczał wcześniej cmentarz, który był poświęcony 21 maja 1744 roku. Cmentarz wraz z kościołem, pastorówką i szkołą otoczony był murem, w którym znajdowały się 4 bramy. Po 1945 r. cmentarz został odebrany parafii ewangelickiej i skomunalizowany. Do lat siedemdziesiątych XX w. był okradany i dewastowany, jak większość cmentarzy w zachodniej i północnej części Polski.
W latach siedemdziesiątych władze zdecydowały o likwidacji cmentarza. Rozebrano częściowo mur i przyległe do niego kaplice grobowe, zniszczono nagrobki, teren zrównano i przez środek cmentarza poprowadzono asfaltową ulicę i urządzono parkingi dla samochodów. Aby przypomnieć o istniejącej kiedyś w tym miejscu nekropolii, z inicjatywy pastora Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, przy aprobacie Prezydenta Miasta Jelenia Góra i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w sierpniu 2006 r. umieszczono na skwerze przy kościele Lampę Pamięci.
Jest to odrestaurowana latarnia , którą ufundowała hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca w XIX w. dla szpitala „Wysoka Łąka”. Kamienne pachołki okalające lampę zostały przeniesione spod pałacu Schaffgotschów, podczas modernizacji Placu Piastowskiego w sierpniu 2006 r. Lampę Pamięci poświęcił 30 października 2006 r. ks. biskup Ryszard Bogusz – z Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Począwszy od tego dnia, każdego roku zawsze 31 października lampa jest zapalana za pomocą ognia, przyniesionego z ołtarza Kościoła Zbawiciela.
Przy lampie jest tablica informująca o celu jej ustawienia: „Ku czci zmarłych, którym ta ziemia była Ojczyzną, a cmentarz w Cieplicach stał się miejscem wiecznego spoczynku , posadowiono tę Lampę Pamięci. Oby ten skrawek cmentarza z lampą stał się miejscem refleksji nad przemijaniem i miejscem wspomnień bliskich dla tych, którzy w czasach zawieruchy dziejowej bezpowrotnie utracili miejsce spoczynku swoich zmarłych”