Na rogu ulic Nowogrodzkiej i świętej Barbary stoi imponujący zespół budowlany. Jest nim Dom Akcji Katolickiej im. Papieża Piusa XI nazywany „Romą”. Powstał w latach 1931-1935 według projektu doskonałego architekta przełomu XIX i XX w. Stefana Szyllera, a po jego śmierci w 1933 r. został dokończony pod kierownictwem Konstantego Sylwina Jakimowicza. Inwestorem, dla którego zbudowano gmach, była warszawska Kuria Archidiecezjalna.
Budynek od strony ul. Nowogrodzkiej i częściowo od ul. świętej Barbary jest pięciokondygnacyjny, pozostała część liczy trzy kondygnacje. Fasady budynku są wieloosiowe. Parter domu oddziela od pozostałych kondygnacji gzyms biegnący na jego całej długości. Ostatnie piętro wyróżnia się półokrągłymi oknami. Fasady wyższej części kompleksu zwieńczone są ozdobnymi szczytami. W budynku, oprócz wielu pomieszczeń służących prowadzeniu Akcji Katolickiej Diecezji Warszawskiej, znalazły się kaplica oraz sala kinowo-widowiskowa.
W czasie walk powstania warszawskiego w 1944 r. dom został nieznacznie uszkodzony. Po zakończeniu wojny w budynku odbywała swoje posiedzenia Krajowa Rada Narodowa. W latach 1948-1949 zabudowania Akcji Katolickiej zaadaptowano dla celów wznawiających działalność Opery i Filharmonii Warszawskiej. W związku z rosnącymi potrzebami w 1954 r. dokonano powiększenia sceny oraz przebudowy widowni. Opera funkcjonowała tutaj do oddania do użytku w 1964 r. odbudowanego Teatru Wielkiego. Następcą Opery została warszawska Operetka, która mieści się tutaj do dziś jako Teatr Muzyczny „Roma”.