Budynek dawnego Greckokatolickiego Seminarium Duchownego został wybudowany w 1912 r. z inicjatywy biskupa Konstantego Czechowicza według projektu Jana Lewińskiego w stylu neoklasycystycznym. Został wzniesiony na planie podwójnej litery „T”, z przylegającą od wschodu kaplicą, która została wybudowana na planie krzyża greckiego.
W czasie I wojny światowej w nieruchomości mieścił się szpital wojskowy. W 1915 roku w wyniku działań wojennych kaplica została zniszczona, a następnie w 1918 r. odbudowana. Po wysiedleniu ludności Ukraińskiej i po likwidacji kościoła grekokatolickiego budynek przejął skarb państwa. Został przeznaczony na cele edukacyjne.
W latach 1962-64 kaplica została przydzielona żelbetonowym stropem. Parter został przeznaczony na szatnię i salę gimnastyczną, a na piętrze została umieszczona aula. Do 1979 r. mieściło się tutaj Kolegium Nauczycielskie, a następnie do 1995 r. II Liceum Ogólnokształcące i bursa. W 1992 r. budynek został oddany Kurii Metropolitalnej Obrządku Greckokatolickiego. W 1997 r. został przeprowadzony remont kaplicy, wtedy zostały usunięte stropy i z powrotem została przystosowana do celów sakralnych.
Obecnie w budynku przy ul. Basztowej 13 swoją siedzibę ma Kuria wraz z Archidiecezjalną Biblioteką im. biskupa Konstantego Czechowicza oraz Wydawnictwo Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej. Część pomieszczeń jest wynajmowana różnym firmom i instytucjom.