Założone przez Emiliana Konopczyńskiego gimnazjum filologiczne mieściło się w pomieszczeniach pałacu Uruskich przy ulicy Kopernika. Dla dynamicznie rozwijającej się szkoły zbudowano w latach 1912-1913 nowy budynek przy dzisiejszej ulicy Konopczyńskiego.
Modernistyczny budynek zaprojektowali Stanisław Portner i Jan Rybicki. Czteropiętrowa szkoła posiadała osiemnaście klas lekcyjnych, trzy gabinety naukowe oraz sale gimnastyczną, aktową oraz rysunkową. Na ostatnim piętrze znalazła się modelarnia z obserwatorium astronomicznym. Do szkoły przylegał budynek z mieszkaniami dla nauczycieli.
W czasie okupacji prowadzono tutaj tajne nauczanie, a w pomieszczeniach funkcjonowały wytwórnia granatów i punkt opatrunkowy. Budynek został zniszczony w czasie powstania, jednak szybko go odbudowano w nieco zmienionej formie. Już w 1946 r. wznowiono w nim naukę. Pierwszą powojenną placówką była Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Stefana Starzyńskiego.
Obecnie mieszczą się tutaj I Technikum Elektryczno-Elektroniczne oraz LXXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Emiliana Konopczyńskiego.