Zawoja, jak wiadomo, leży w dolinie opasanej trzema pasmami górskimi. Pasmo Policy jest drugim co do wielkości pasmem w tej okolicy, a szczytem głównym jest właśnie Polica wznosząca się na wyskokość 1369 m n.p.m. Nazwa góry - dzisiaj nieco zmieniona - wywodzi się od gwary ludności wołoskiego pochodzenia, którzy niegdyś licznie zamieszkiwali te tereny. Z topograficznego punktu widzenia trzeba zaznaczyć, że Polica jest częścią Wielkiego Europejskiego Działu Wodnego pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i naszego Bałtyku.
Zbocza Policy porasta wysokogórski bór świerkowy, który zachował się tutaj w stanie naturalnym. Obszar obejmujący blisko 59 ha został objęty w ramy rezerwatu krajobrazowego, który obecnie nosi nazwę Rezerwatu na Policy im. prof. Zenona Klemensiewicza, który zginął w katastrofie lotniczej na północnych stokach Policy w kwietniu 1969 roku.
Kolejnym rodzynkiem jest niestety nieudostępniona jaskina Oblica. Jest ona najdłuższym i najgłębszym tego typu obiektem w całym Beskidzie Żywieckim. Ostatnie badania przeprowadzone przez specjalny zespół geologów ustaliły, że głęboka na około 21 m Oblica posiada sieć korytarzy o łącznej długości 416 m!
Dawniej przez Policę przebiegała granica galicyjsko-węgierska, a tereny te upodobali sobie również przemytnicy, skąd wzięła się nazwa przemytniczego szlaku zwanego "Tabakowym Chodnikiem". Przez Policę wiedzie tzw. szlak papieski upamiętniający ostatnią górską wycieczkę kardynała Karola Wojtyły.