Do 1884r. funkcję miejskiego cmentarza katolickiego w Bielsku spełniał cmentarz w sąsiedztwie kościoła pw. św. Mikołaja. Jego ograniczona powierzchnia oraz obostrzenia sanitarne wprowadzone po epidemiach prześladujących ówczesne miasta spowodowały, że miejscy rajcy wyznaczyli z dala od centrum ponad czterohektarowy teren pod nowy cmentarz. Rozpoczęto pochówki w czerwcu 1884r., chowając zmarłych w trumnach metalowych z drewnianym usztywnionym dnem, w grobach o nadanych numerach w kolejnych sektorach.
W 1936r. społeczeństwo bielskie ufundowało i wzniosło na cmentarzu legionistom poległym w I Wojnie Światowej charakterystyczny pomnik, często odwiedzany przez lokalną społeczność do tej pory. Okres II wojny światowej, faszystowski terror, zbliżający się front, panika związana z wkroczeniem Armii Radzieckiej i „bałagan powojenny”, spowodowały zaniechanie ścisłego ewidencjonowania pochówków w wyniku czego wiele zacnych postaci poszło w zapomnienie. Nie zostały ujęte w ewidencji informacje o pochówkach żołnierzy radzieckich, potajemnych „grzebaninach” ofiar Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku, a także wielu innych mieszkańców, którzy zmarli bezpośrednio po wojnie.
Trzeba wspomnieć o nieszczęściach, które nie oszczędzały nekropolii. W wyniku nalotu lotnictwa radzieckiego, a w czasie wyzwalania miasta i zbombardowanie cmentarza, a także pożaru w roku 1953r. zniszczeniu uległa znaczna część cmentarza.M.in. unikalne cieplarnie i ogrody cmentarne, których nigdy nie odbudowano.
Obecnie cmentarz „rzuca się w oczy” prowadzącą do niego charakterystyczną murowaną bramą z neogotyckimi elementami. Przy głównej alei trafiamy na neogotyckie krużganki z grobowcami rodzin mieszczan i fabrykantów bielskich. Ze znanych postaci, których miejscem spoczynku jest Cmentarz Katolicki przy ul.Grunwaldzkiej w Bielsku Białej, należy wymienić: -nauczyciela, poetę i działacza kulturalnego, a szczególnie turystycznego Zygmunta Lubertowicza; - polskiego skoczka narciarskiego, reprezentanta Zdzisława Hryniewieckiego; - majora Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, działającego w konspiracji, walczącego w Syrii, pod Tobrukiem, w walkach pod Monte Cassino, Pesaro, Ankoną, Osimo, na linii Gotów, pod Brisighellą oraz Montefortino - Wojciecha Kanię i wielu innych zasłużonych dla Polski i Bielska.