Tak naprawdę niewiele wiadomo, kiedy powstał kościół w Szczeglicach; prawdopodobnie najpierw była to budowla drewniana, później kaplica albo niewielki kościółek. Prezbiterium dzisiejszej szczeglickiej świątyni przypomina jedynie o jej średniowiecznym rodowodzie. Parafia została erygowana przed 1326 rokiem, a być może już w XII wieku.
Budowla jest orientowana, murowana z kamienia i otynkowana, konstrukcję wzmacniają skarpy boczne w tyle prezbiterium. Uroczystej konsekracji i umieszczenia w kościele relikwii św. Jerzego dokonał 22 lipca 1633 roku biskup T. Oborski z Krakowa - to wydarzenie uwiecznia płyta wmurowana w ścianę prezbiterium.
Kościół przetrwał w niezmienionym kształcie do 1879 roku, po czym dokonano wiele przebudów i remontów. Fronton kościoła zdobią kamienne rzeźby, m.in. czterech apostołów i patrona, świętego Jerzego. Wnętrze świątyni zostało zaaranżowane w stylu neogotyckim. W miejscu niegdyś drewnianej dzwonnicy dzisiaj stoi potężna i murowana, ustawiona na zachód od fasady kościoła.
Jedno jest pewne co do historii tego kościoła - jest jednym z najcenniejszych zabytków na tym terenie.