Liczący już sobie ponad sto lat ogród dendrologiczny funkcjonuje obok dawnej willi Schroedera, będącej dziś muzeum im. Dekerta (ul. Warszawska 35). Na położonej praktycznie w centrum miasta działce liczącej 3,32 ha rośnie prawie 150 odmian drzew i krzewów. Twórca ogrodu nie jest znany. Być może była to ta sama firma, która projektowała dla fabrykanta Gustawa Schroedera willę wraz z oficyną. Właściciel terenu był znanym miłośnikiem sztuki ogrodowej i zdeklarowanym dendrologiem, który działał także w Towarzystwie Upiększania Miasta.
Ogród położony jest na pagórkowatym terenie (skłon morenowy) powyżej terasy zalewowej Warty. Alejki i dróżki wiją się tutaj w sposób pozornie bezładny, ale wszystko jest doskonale przemyślane i przestrzennie zakomponowane. Z najwyższego punktu rozciąga się nieco już przysłonięty koronami drzew widok na Zawarcie. Szkoda jedynie, że nie wszystkie elementy architektury ogrodowej zachowały się do czasów dzisiejszych.
Całość parku podzielono na kilka mniejszych części – są trawniki, ogród górski, obłożony blokami skały wapiennej wąwóz, lapidarium. Są schody wspinające się do miejsca zwanego „grodziskiem” i zrekonstruowany, przeniesiony z Parku Czechówek grobowiec megalityczny. W jego wnętrzu znaleziono szczątki 17 osób oraz krzemienne narzędzia, bursztynowe ozdoby i dwa kły dzikiej świni.
Ścieżka dydaktyczna poprowadzona parkowo-ogrodowymi alejkami pozwala nam poznać niekiedy nawet bardzo egzotyczne okazy drzew i krzewów. Miejsce jest naprawdę klimatyczne. Jesienią wabi feerią barw, zimą – nawisami nieskażonego śniegu na iglakach, latem cienistymi alejkami, a kwitnące wczesną wiosną dorodne magnolie ściągają tu całe rzesze spacerowiczów.
Ogród otwarty jest codziennie od godziny 10.00 do zmroku