Jadąc tramwajem lub autobusem alejami Jana Pawła II i Solidarności, dojeżdżając do ich skrzyżowania, usłyszymy komunikat: "Przystanek Kino Femina", co oznacza, że docieramy do najstarszego do niedawna działającego w Warszawie kina.
Kino "Femina" powstało w latach 1936-1938 i było wówczas jednym z najnowocześniejszch w stolicy obiektów tego typu. Po zajęciu Warszawy przez Niemców lokal stał się rewią dla ich kadry oficerskiej. Budynek z kinem w 1941 r. znalazł się na terenie getta. Sala kinowa służyła do likwidacji getta w 1943 r. uwięzionym tu Żydom jako teatr i miejsce organizacji koncertów.
W 1943 r. znacznie zniszczony obiekt zagospodarowano na magazyn. Celom tym służył także po wojnie, do lat 50., gdy poddano go remontowi. Od 1958 r. "Femina" wznowiła działalność. W 1992 r. kino rozbudowano do obecnych rozmiarów.
Mieściłysię w nim cztery klimatyzowane sale, w których wyświetlane filmy oglądać mogą 574 osoby. Kino, należące od 1996 r. do firmy "Kinoplex", która dokonała jego rozbudowy, od 2007 było częścią Centrum Filmowego "Helios" S.A.
Niestety, w 2014 roku kino ostatecznie zakończyło swoją działalność.