Dobrąg to niewielka osada znajdująca się przy drodze krajowej nr 16 i położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Miejscowość ta to zaledwie kilka domów. Jadąc jednak tą drogą możemy zauważyć stojąca na niewielkim wzgórzu, w otoczeniu pól i krzewów, otynkowana na biało kapliczkę. Dla tej właśnie niewielkiej budowli sakralnej warto na chwilę zjechać z utartej lub planowanej trasy. Jeśli to uczynimy i przedrzemy się przez zarośla naszym oczom ukaże się najstarsza udokumentowana kapliczka na Warmii.
Ten barokowy obiekt datowany jest na rok 1601. Kapliczka jest masywną, dwustopniową budowlą, zawiera też trzy nisze. Najniższa i największa skrywa obecnie raczej współczesny obraz, nad nią jest mniejsza, pusta. U szczytu kapliczki jest nisza przelotowa która kiedyś mogła zawierać sygnaturkę. Budowla ma dwa daszki; wyższy daszek jest kwadratowy typu namiotowego, niższy jest dwuspadowy. Na szczycie znajduje się metalowy krzyż i chorągiewka z data 1779, jest to jednak najprawdopodobniej rok remontu. Kiedyś wokół niej rosły drzewa, niestety obecnie pozostały jedynie spróchniałe pnie. Usytuowanie kapliczki, wygląd i wiek znakomicie ukazują majestat tego miejsca.
Jeśli zostaniemy w Dobragu jeszcze chwilę, to tuż obok dużej prywatnej posesji odnajdziemy następną kapliczkę, z pewnością młodsza bo wybudowaną w stylu neoklasycznym. Jest niewielka, otynkowana na biało, zawiera dwie oszklone nisze i dwuspadowy dach. Jedna z niszy zawierała kiedyś „światka”, który jednak zaginął podczas prac remontowych. Kapliczka umiejscowiona jest na delikatnym wzniesieniu i w otoczeniu starodrzewia, daje to bardzo ciekawy widok.
Opuszczając tę niewielka miejscowość warto zajrzeć jeszcze dosłownie przez płot na prywatną posesję, która znajdujące się na przeciw drugiej kapliczki. Tam natrafimy na zapewne wiekowy drewniany wysoki krzyż z zadaszeniem. Warto więc czasami zmienić swoje plany podróży, bo zmiany czasami mogą przynieś coś niespodziewanego.