Czas I wojny światowej dla nielicznych mieszkańców Ramsowa (dawna pruska nazwa brzmiała Gross Ramsau) to okres, gdy musieli wziąć udział w wojnie, nie do końca rozumiejąc przyczyny konfliktu, i jako obywatele wielkich Prus Wschodnich z polskim rodowodem stawali w okopach naprzeciwko mówiących tym samym językiem. Wielu z nich nigdy już nie powróciło.
Po zakończeniu działań wojennych dość powszechne było upamiętnianie poległych żołnierzy poprzez symboliczne pomniki, obeliski czy tablice z wyrytymi nazwiskami tych, którzy oddali swe życie w imię obowiązku i honoru. Niestety, po II wojnie światowej z różnych przyczyn miejsca te były nagminnie niszczone; w Ramsowie taki obiekt szczęśliwie się zachował.
Umiejscowiony jest niemal w centrum miejscowości, przy drodze prowadzącej do Wipsowa. Swoim kształtem przypomina coś w rodzaju wyrwanego fragmentu muru obronnego z wyższym i wystającym ponad środkowym elementem, jako budulec do tego pomnika wykorzystano kamień polny. Umieszczono na nim trzy tablice. Środkowa tablica zawiera inskrypcję: „Ku pamięci synów parafii Ramsowo, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej”. Tablice boczne to raczej długa lista polsko brzmiących nazwisk poległych żołnierzy podczas tej wojny i tych, którzy pochodzili nie tylko z tej miejscowości, ale też z okolic podlegających kiedyś pod wieś Ramsowo. Pomnik jest zadbany, po renowacji, stanowi chyba dobry przykład dbałości o kultywowanie historii własnej tożsamości.