Teren otaczający dziś XVIII wieczny kościół w przeszłości pełnił rolę cmentarza, co właściwie było czymś normalnym w tamtych czasach. Ślady dawnych pochówków znajdują jeszcze po stronie południowej świątyni. Dlatego też zawsze warto zwrócić uwagę na ogrodzenia i bramy które okalają takie miejsca, wszak było to przejście do innego świata.
Podobnie interesujący jest mur otaczający przykościelny dziedziniec w Ramsowie, po obu stronach wrót wbudowano w ogrodzenie dwie analogiczne kapliczki.
Kapliczki powstały w 1901 roku o czym informuje data na żelaznej tablicy w płycinie w szczycie, są one też pewnym odniesieniem do warmińskiej tradycji budowania takich obiektów. Obydwie są murowane z czerwonej cegły licowej w formie prostopadłościennego słupa, z wysokim cokołem i ostrołukową wnęką ze schodkowym szczytem. Pod wnęką oraz w szczycie elewacji bocznych ceglane, uskokowe gzymsy a całość zwieńczona jest metalowym kutym krzyżem. Każda z kapliczek zawiera nisze z figurami, świętego Antoniego Padewskiego i świętej Anny nauczającej małą Marię.