W plebiscycie przeprowadzonym 11.07.1920 głosowała ludność Warmii, Mazur i Powiśla. Odbył się on w celu wypowiedzenia się w sprawie przynależności, czy ma być to terytorium Polski czy Niemiec. Wynik tego referendum niestety był dla Polski druzgocący, w konsekwencji większość opowiedziała się za Niemcami.
Po wszystkich tych wydarzeniach w wielu miejscowościach powstawały pomniki plebiscytowe. Miały one upamiętniać to zwycięstwo i zarazem podkreślać kwestie państwowości tych terenów. Pomniki przyjmowały bardzo różne formy, były nimi pamiątkowe głazy różnych wielkości i specjalnie budowane z tej okazji postumenty. W dawnym Olsztynie prócz typowego monumentu taką formą był wybudowany w 1925 roku teatr, istniejący do dziś a którego patronem od 1946 roku jest Stefan Jaracz.
Do czasów współczesnych takich pamiątek zachowało się bardzo niewiele, dlatego za wyjątkowy można uważać egzemplarz umiejscowiony przy głównej drodze w Ramsowie. Obelisk nosi formę większych rozmiarów kamienia przytwierdzonego do specjalnie wykonanej również kamiennej podstawy. Niedawno całość została wyremontowana, umieszczono też nową dwujęzyczną tablicę o treści "Volksabstimmung am 11.Juli 1920"/"Na pamiątkę plebiscytu 11 Lipca 1920 r."