Stękiny są niewielką wsią położoną głównie wśród pól, przy drodze wojewódzkiej nr 527 wiodącej z Olsztyna do Morąga. Miejscowość założono w 1343 r., jednak pierwsze wzmianki o nazwie pochodzą dopiero z 1673 r. i wtedy ta miejscowość pojawia się pod nazwą Stenhinen. Jeżeli znajdziemy się już na trasie w kierunku Morąga, warto przed Stękinami zwrócić uwagę na to co znajduje się tuz przy drodze. Jak w wielu podobnych miejscach na Warmii także i tutaj odnajdziemy przykłady tzw. wiejskiej architektury sakralnej.
Około kilometra przed wsią, na kolonii, na niewielkim poboczu tuż przy drodze, umiejscowiona jest niewielka neogotycka kapliczka z XIX w. Skromna, posiada jedną ostrołukową niszę, jest murowana z czerwonej cegły i na betonowym cokole, otoczona drewnianym płotkiem. Tuż przed Stękinami schowany wśród drzew stoi wiekowy drewniany krzyż. Wiosną gdy droga wygląda jak zielony tunel trudno dostrzec jego wysoką smukłą sylwetkę. Przydrożne krzyże to równie interesujący element tego krajobrazu. W samym centrum wsi, dosłownie w zasięgu wzroku, wystawiono trzy kapliczki, ciekawy jest fakt że każda jest inna architektonicznie.
Pierwsza tuż przy wjeździe to kapliczka barokowa, dość wysoka posiada trzy kondygnacje przykryte daszkiem. Następna to klasycyzująca kapliczka pawilonowa, znacznie różniąca się swym wyglądem od pozostałych. W górnej części posiada zwieńczenie w kształcie wieżyczki, prawdopodobnie dawniej skrywającym sygnaturkę. Jeśli postanowimy zakończyć wizytę w tej miejscowości to opuszczając wieś pożegna nas ostatnia, być może najciekawsza. Ustawiono ją na podwyższonym poboczu, jest również jak przy wjeździe trzykondygnacyjna, ale ta jest murowana z czerwonej cegły i przykryta wielospadowym daszkiem. Kapliczkę zbudowano w stylu neogotyckim w roku 1909, o czym świadczy umieszczony krzyż z chorągiewką. Najniższa przeszklona nisza zawiera drewnianego świątka, w środkowej znajduje się figura Matki Boskiej. Górna część to wielokierunkowy prześwit z sygnaturką.
Wszystkie trzy kapliczki umiejscowione niemal w centrum wsi wpisane są do rejestru zabytków. Dzięki troskliwej opiece mieszkańców, mimo ustawienia tuż przy bardzo ruchliwej drodze, te piękne przykłady architektury sakralnej utrzymane są w dobrym stanie.