Szczutowo to miejscowość gminna położona około 12 kilometrów na północny-zachód od Sierpca. Pierwszy kościół powstał w Szczutowie w XV w. W 1695 r. dokonano nieokreślonych napraw. W opisie z 1739 r. jego stan określono jako zaniedbany. Obecna świątynia powstała zapewne w drugiej połowie XVIII w. W 1820 r. przeprowadzono remont, a w 1870 r. przebudowę. W latach 1963-64 dokonano restauracji kościoła.
Świątynia drewniana z drewna modrzewiowego, konstrukcji zrębowej, posadowiona na kamiennej podmurówce. Oszalowana, o ścianach wzmocnionych lisicami. Kościół orientowany, jednonawowy, założony na planie prostokąta, z wydzielonym, prosto zamkniętym, niższym prezbiterium. Do ściany północnej prezbiterium przylega kruchta, do południowej zakrystia, razem z całością tworząc kształt litery T. Od zachodu znajduje się druga kruchta, węższa od nawy.
Nad nawą i prezbiterium oddzielne dachy dwuspadowe. Nad szczytem fasady wieloboczna sygnaturka nakryta baniastym hełmem. Nad wnętrzem strop płaski, pokryty polichromią z 1965 r. Przy zachodniej ścianie nawy chór muzyczny z parapetem z dekoracją płycinową, wsparty na dwóch słupach. W ołtarzu głównym obraz z 1895 r. przedstawiający św. Marię Magdalenę, kropielnica granitowa i krucyfiks z XIX w. o cechach ludowych. Teren wokół kościoła ogrodzony jest ceglanym, ażurowym murem, w którym znajduje się brama z ostrołukowymi arkadami.