Znajduje się w katedrze praskiej, a konkretnie w kruchcie po lewej stronie. Pierwotnie zawieszony był kaplicy Przemienienia Pańskiego, która usytuowana była na terenie Szpitala Praskiego. Można przed nim spotkać klęczących i modlących się prażan. Niestety w swojej historii (będąc zawieszonym na ścianie kruchty) był dwa razy uszkadzany przez niezrównoważone osoby.
Kaplica szpitalna pod wezwaniem (tak jak szpital) Przemienienia Pańskiego wyświęcona została 06.11.1909 r. Wzniesiona została wg projektu Felicjana Rakiewicza, a przez budowniczych Bronisława i Władysława Czosnowskich. Była to kaplica neogotycka, orientowana, z nawą i prezbiterium. Wysokie okna, poprzedzielane od zewnątrz szkarpami, wypełniały barwne witraże. Fasadę zdobił charakterystyczny dla stylu gotyckiego trójkątny szczyt oraz okrągłe okno – rozeta. We wnętrzu umieszczono neogotycki ołtarz i ambonę, a nad stacjami Męki Pańskiej znajdowały się cytaty z hymnu Jana Kochanowskiego: „Kto się w opiekę odda Panu swemu”. Dekoracja malarska - tak jak w sąsiedniej katedrze - była dziełem braci Strzałeckich. Spadzisty dach mieszczącej kilkaset osób kaplicy wieńczyła sygnaturka.
Nieznacznie zniszczoną podczas walk o Warszawę w latach 1944-45 rozebrano tuż po wojnie. Na jej miejscu znajduje się obecnie zieleniec, a pamiątką po niej jest właśnie krzyż wiszący w kruchcie praskiej katedry pw. św. Floriana.