Płyta znajduje się przed budynkiem Odwachu, czyli dawnej wartowni (adres budynku: ul. Tumska 4) przy Placu Narutowicza. Jej uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 1928 r. Pierwotnie znajdowała się gdzie indziej, w centrum placu, w miejscu, gdzie dziś stoi kiosk Ruchu. W 1945 r. uległa zniszczeniu. Odsłonięcie aktualnie istniejącej Płyty Nieznanego Żołnierza tuż przed Odwachem, ufundowanej przez społeczeństwo płockie bohaterom poległym w walkach o wolność Ojczyzny, nastąpiło w 1966 r. Płyta ta, z granitowym sześcianem z orłem, zaprojektowana została przez artystę plastyka Stanisława Lisowskiego. Napis na tablicy brzmi: „Bohaterom poległym o wolność Ojczyzny”.
Miejsce, w którym dzisiaj znajduje się płyta, trzykrotnie w ciągu ostatnich lat zapisało się złotymi zgłoskami w historii miasta. To właśnie tu w 1863 r. wojska powstańcze walczyły z załogą rosyjską liczącą ok. 500 żołnierzy. Kilkadziesiąt lat później, 11 listopada 1918 r., w tym samym miejscu mieszkańcy Płocka rozbroili żołnierzy pruskich i zmusili ich do opuszczenia miasta. 18 sierpnia 1920 r. obrońcy Płocka bronili przez 18 godzin przejścia do mostu na Wiśle przed nawałą bolszewicką.
Dziś płocka Płyta Nieznanego Żołnierza – usytuowana w najpiękniejszym zakątku Starego Miasta, na tle katedry i zamku – stanowi piękną i naturalną oprawę dla patriotycznych uroczystości w mieście.