Do 1944 r. w miejscu Warszawy, gdzie dziś znajduje się dworzec kolejowy Warszawa Śródmieście, stał gmach Dworca Głównego. Niezrealizowana do końca budowla uległa uszkodzeniu podczas nalotów hitlerowskich we wrześniu 1939 r.
Okupanci po zajęciu miasta częściowo odbudowali budynek dworca. W jego wnętrzach w czasie wojny mieściła się restauracja „Mitropa” przeznaczona tylko dla Niemców. Spotykali się w niej między innymi funkcjonariusze policji wsławieni prześladowaniami i eksterminacją mieszkańców stolicy. Lokal ten dwukrotnie stał się miejscem akcji odwetowych przeprowadzonych przez polskie podziemie.
Żołnierze komunistycznej Gwardii Ludowej dokonali zamachów w dniach 24 października 1942 i 17 stycznia 1943 r. W ich wyniku zginęło lub zostało rannych kilkudziesięciu Niemców. Akcje te, choć zakończone sukcesem, spowodowały falę represji wobec cywilnych mieszkańców stolicy i zostały niezbyt przychylnie ocenione przez inne ugrupowania podziemne, w tym przez Armię Krajową.
Po wzniesieniu pawilonów stacji Warszawa Śródmieście na jednej ze ścian umieszczono tablicę upamiętniającą zamachy żołnierzy Gwardii Ludowej na „Mitropę”.