Ulica Żelazna jest długą ulicą w dzielnicy Wola biegnącą od Alei Jerozolimskich do ulicy Nowolipki. Jej nazwę zaczerpnięto od stojącej tutaj w XVIII w. Żelaznej Karczmy. W okresie przedwojennym arteria zabudowana była kamienicami czynszowymi oraz zabudowaniami przemysłowymi. Tutaj też wzniesiono jeden z największych budynków mieszkalnych przedwojennej Warszawy. Był nim dom oznaczony numerem 24a, posiadającym drugi adres Złota 83.
Wspomnianym wyżej budynkiem jest kamienica wzniesiona w latach 1896-1899 inwestora budowlanego Wolfa Krongolda. Imponujący obiekt o sześciu kondygnacjach i trzech fasadach od strony ulic oraz oficynami na zapleczu mieścił zarówno eleganckie mieszkania przeznaczone dla elit, jak również mniejsze i gorzej wykończone dla robotników. Kamienica otrzymała bogaty wystrój elewacji, w której wyróżniały się piękne balkony z ręcznie kutymi balustradami. Szczyt narożnika ozdobiła attyka z płaskorzeźbą przedstawiającą starca symbolizującego XIX wiek oraz młodzieńca będącego odwołaniem do dwudziestego stulecia. Pomiędzy postaciami widniał rok ukończenia budowy kamienicy.
Kamienica Krongolda w miarę dobrze przetrwała II wojnę światową, jednak powojenne lata okazały się dla niej mniej łaskawe. W latach 50. pozbawioną ją sztukatorskich zdobień. Z czasem zniknęły również zdobiące ją balkony. Po dawnej świetności pozostała attyka, która bez właściwej konserwacji uległa uszkodzeniom.
Obecnie olbrzymia kamienica, nazywana potocznie „Pekinem” od liczby zamieszkujących ją osób, pozostaje niezamieszkana, oczekując na poprawę swego losu. Pozostaje mieć nadzieję, że nie skończy się jej rozbiórką, jak miało to miejsce z innymi kamienicami tej części miasta.