Syberia to wielka kraina geograficzna położona w Azji Północnej rozciągająca się od Uralu aż po tereny zlewisk rzek zasilających Ocean Spokojny. Jej obszar liczy ponad 10 mln km kw. Niezwykle urozmaicona i bogata w surowce kraina kojarzy się z miejscem zsyłek oraz przymusowych robót w czasach Cesarstwa Rosyjskiego oraz Związku Radzieckiego. Ten rodzaj kar funkcjonował od XVI i trwał jeszcze w drugiej połowie XX w. Represjami tymi objęte było również polskie społeczeństwo.
Syberia stała się miejscem zesłań i katorżniczej pracy dla uczestników zrywów narodowowyzwoleńczych w czasach zaboru rosyjskiego. W czasie funkcjonowania państwa sowieckiego represjami objęto znaczną część mieszkańców wschodnich terenów Polski. W latach powojennych na Syberię trafiły osoby o antykomunistycznym nastawieniu oraz członkowie podziemia. Z tej ostatniej fali zesłańców, z okresu 1941-1952, liczącej ponad 130 tysięcy osób na „nieludzkiej ziemi” zginęło ponad 28 tysięcy.
Dziś byli Sybiracy mają swój związek, który kultywuje pamięć zesłańców. W Piasecznie Związek Sybiraków ufundował pomnik poświęcony pamięci ofiar Sybiru, który stanął przy ścianie frontowej ratusza. Widnieje na nim przesłanie zaczerpnięte z „Dziadów” Adama Mickiewicza o treści: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”.